CESARETİNİZİ KAZANIN

batman

Gölgelerin Gücü Adına Güç Bende Artık!

Hepimizin hem de hepimizin zaman zaman cesaretimizi kaybettiğimiz anlar vardır. He-Man’in, Batman’in bile. Bazen ödülün büyüklüğü bile bizi motive etmeyebilir. Cesaretimizi yitirmenin 10 temel nedeni vardır. Bu yazımda sizlerle ilk ikisini paylaşacağım.

Cesaretimizi yitirmenin birinci sebebi Yaşam Amacını Bilmemek’tir.

Yaşam amacını henüz keşfetmemiş öyle çok kişi var ki şu dünya da. Başkalarını anlayabilmemiz için önce kendimizi  anlamız, kendimizi anlayabilmek için kendimizi tanımamız  ve yaşam amacımızı keşfetmemiz gerkir. Niçin yaşıyorum? Yaşam amacım ne? Bu dünyada niçin varım? Yapmak ve olmak istediğin şeyler neler? Her amaç size umut, her umut da size hayal, amaç ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için daha çok cesaret verir. Kendini geliştirmeyi yaşam amacınız haline getirdiğinizde hep daha ileriye gidersiniz. Kendinizin en iyi ve en yeni versiyonu olursunuz. Bunun adı “Kendini Güncellemek”tir. Tıpkı akıllı telefonların ve bilgisayarların teknokloji yarışında kendini yenilemeleri ve en iyi versiyonları olmak için çalışmları gibi. Kendinizi zihinsel, bendensel ve ruhsal geliştirmeyi amaç edinin, bu sizi diğer amaçlarınıza ve hedeflerinize  götürmeye yetecektir. Bütün başarılı kişisel marka örnekleri yaşam amacını bilen ve bu amacı gerçekleştirmek için tutkusu ve cesareti olanlardır.

Şarkı Önerisi: Beyonce “Let Me Upgrade You” 1979710_10152329938751255_2025026791_n

Cesaretimizi yitirmenin ikinci sebebi Engelleyiciler’dir.

İş yerinde çalışma arkadaşları, yöneticiler, bazen evde anneler, babalar, eşler, okulda hocalar, arkadaşlar…. “Engelleme Komitesi” yani senin için neyin iyi olduğuna, neyin doğru olduğuna senin adına karar verenlerden oluşur. “İyi bir fikir olsaydı herhalde daha önce yapan olurdu” derler  ya da “ senin yaşın kaç, boyun kaç ki onu yapabileceksin” derler. “ Senin çapın ne ki?” diyenler dahi olabilir. Çoğu zaman “cesaret emici” ya da “özgüven emici” olarak karşımıza çıkarlar. Çabuk manupüle olmaya açık da bir yapınız varsa, vah ki ne vah. Engelleme komitesi sizin tüm cesaretinizi yok edebilir. Bunlar senin yaşam seçimlerin mi? Seçimlerinin sorumluluğunu alıyor musun? Okul seçimin, eş seçimin, iş seçimin, arkadaş seçimin, kıyafet seçimin hatta parfüm seçimin senin mi? Kendi sorumluluklarınızı alın, verdiğiniz kararların sonuçlarının sorumluluğu sizin. Kendi tercihlerinizi kendiniz yapın. Kendi yolunuza devam edin. Sorumluluk özgürlük, sorumsuzluk bağımlılık getirir. Kararlarımızın sorumluluğunu almamak, bizi karar almamaya ve kişisel atalete götürebilir bu da cesaretimizi yitirmemize neden olur.

Şarkı Önerisi: Mavi Sakal “Balta”

Devam edecek…