KADIN OLMAK…

k_1

 

 

Kadın olmak güzeldir.
Bir gülüş, bir bakış, bir dokunuş, bir yürüyüş, bir fotoğraf, bir şiir, bir şehir, bir şarkı, bir renk, bir koku, bir resim, bir romandır kadın. Zarafettir kadın, asalettir.

Her kadın güzel olmak, parlamak, ışıldamak ister. Bu yüzden bir kadın kıyafet giydiğini unutturmalı. Giydikleri üzerinde hayat bulmalı. Kıyafetleri, aksesuarları, kokusu, makyajı onun doğal bir parçası olmalı, onu ve ışığını yansıtmalı.

Her kadının kendisini bilmeyi öğrenmesi gerekir. Kendisini keşfetmeli, kendini, kendindeki en iyiyi bulmalı.

Her kadın, kendinde güzel olanı bulana kadar aynaya bakmalı. Uzun zaman da alsa kendindeki güzelliği mutlaka bulmalı.

Her kadın, kendini aşmak, kendinin en iyi versiyonu olmak ister, yenilenmek, gelişmek ister. Geçmişte yaptıklarını yok saymak, değersizleştirmek de istemez.

Her kadın, bir erkek tarafından tutkuyla ve delice sevilmek ister. Her sabah, güzelliğine, zekâsına, varlığına övgü alan ve şükran duyulan kadın; “çok güzelsin, çok zekisin, iyi ki varsın” denilen kadın, o kadına dönüşür. Kadın aşktır, kadın sevgiyle ve ilgiyle beslenir; daha da, daha da, daha da güzelleşir.

Ahmet Altan’ın çok sevdiğim bir yazısı vardır: Bir Kadın Değil Bir Hayat Seçmek başlıklı. Der ki: “Hayatınız, seçtiğiniz kadındır. Çünkü bir kadın değil, bir hayat seçersiniz.”

Kadın olmak güzeldir.

Kendini bulmak, bunları bilmek daha da güzeldir.

Güneş olmazsanız yıldız olun, ama kendi göğünüzdeki ama kendi denizinizdeki en parlak yıldız siz olun! Işığınızı yansıtın…

Sevgimle,

Rüzgar Mira OKAN