OFFF, GİYECEK HİÇBİR ŞEYİM YOK!

giz5

Seminerlerime katılan bir çok katılımcımın ve bana Gardırop Danışmanlığı için başvuran bir çok bireysel danışanımın(tamam itiraf ediyorum, bir çok kadın danışanımın:) ) söylediği ilk şey: “Giyecek hiçbir şeyim yok Rüzgar Hanım.”

Ben buna “GHŞY Sendromu”! yani “Giyecek Hiçbir Şeyim Yok” Sendromu diyorum. Her modern şehirli kadının yaşadığı bir sendrom bu.
Sabah işe gitmeden önce ya da bir düğün/ davet öncesinde ya da dışarı çıkacağı herhangi bir zamanda gardırop karşısında söylenen o meşhur cümle ile sendrom kendini belli eder:

“Offf, giyecek hiçbir şeyim yok!”

Ama baksak gardırop odanın içinde ya her genç kızın hayali olan tam tur yüzük gibi tam tur atıyordur ya da “Ben ayrı eve çıkacağım.” der misali ayrı bir odaya çıkmıştır:)

Dolaplar genelde ağzına kadar tıka basa doludur. Gardırop içindeki askı çoğu zaman bu ağııııır yükten dolayı bel yapmıştır. Bu zamana kadar bir danışman olarak gördüklerim bana bu cümleleri gülümseterek kurduruyor. Yaşadıklarımı yazsam kalın bir roman olur: “Ağır Roman” :)

Gardıroptaki 8789 parça :) kendi başına özerk devletlerini kurmuş gibidir. Hani bir söz vardır ya: “Kafada kırk tilki dönüyor, kırkının da kuyruğu birbirinedeğmiyor.” misali. Bu ağzına kadar dolu gardıroplarda da parçalar genellikle birbiriyle kombinlenemediği için hepsi ayrı takılır, tilki kuyruğu misali :)

Özellikle mevsim geçişlerinde “GHŞY Sendromu” tavan yapar.

“Bugün ne giysem? Hangi ayakkabı? Hangi çanta? Makyajımı nasıl yapsam? Saçımı nasıl toplasam? Ay hangi küpeyi, kolyeyi taksam? Offff, içim sıkılıyor. Zaten giyecek hiçbir şeyim yok!!!”

  • Ekonomi
  • Zamanyüzden önce mühendislik, sonra satınalma. Mühendisliğin anahtar kelimesi Verimlilik’tir!
    Yani Gardırobunuzun maksimum verim ile kullanın.
    Rüzgar Mira Okan A.Ş.’nin verimlilik Kriterleri:
  • Psikoloji

Bunun için:

1. Kendinizi Tanıyın.
Herşey önce “OL”makla başlar, “SAHİP OLMAK”la değil.
2.Tarzınızı Belirleyin.

Modern?Klasik? Dişi/Maskülen? Etnik? Romantik? Elegant? Bohem? Spor? Yaratıcı? Avangart? Geleneksel?

3.Gardırop Detox’uYapın.

Yapın bir büyük bahar temizliği!
·    “Zayıflayınca giyerim” Kıyafetleri
·  “Ya bir gün yine moda olursa” Kıyafetleri, ayakkabı ve çantaları
·  “Ucuzdu/indirimdeydi aldım” Kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları,makyaj malzemeleri
·  “Kredi kartına 10 taksitti” Kıyafetleri, ayakkabıları ve çantaları, makyajmazemeleri
·  “Arkadaşım al dedi” Kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları, makyaj malzemeleri
·  “Arkadaşımda gördüm, aldım” Kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları, makyaj malzemeleri
·  “Satıcı çok yakıştığını söyledi” Kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları, makyaj malzemeleri
·  “İşimden/eşimden/sevgilimden ayrıldım çok mutsuzum, böhüüüüüü:( ” Kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları,makyaj malzemeleri….
gardıropduzeni

4. Gardırobu Düzenleyin.

Çoğu zaman “Giyecek Hiçbir Şeyim Yok” sendromu, var olan giysi, ayakkabı ve aksesuarları görmemenizden, gardıropların düzensiz olmasından kaynaklanır. Danışanlarımdan çoğu zaman “Aaaa, bu da mı varmış bende?”cümlesini duyarım.

5. Tamir & Kuru Temizleme.

Terziye gidecekleri üşenmeden ayırın. Bazen artık giymek istemediğiniz, sıkıldığınız, güncel olmayan ya da eskiyen bir parçayı tadilata götürerek yepyeni bir parça haline getirebilirsiniz.

6. Eşleştirin(Mix&Match).

Kombin herşeydir. Kombinlerinizin hazır olması sizi hem stil sahibi, hem beğenilen, hem özgüvenli, hem de zamandan tasarruf sağlayan bir bireye dönüştürür.

7. Eksikleri Belirleyin.

Eksiklerinizin listesini yapın. Hatırlayın: “To Do or Not To Do” Bu liste akıllı alışveriş taktiklerinizin stratejisi için ilk adım olacak. Artık “Ben A.Ş.”de satınalmacı kimliğinizi geliştirme zamanı.

O da bir sonraki yazıda:)